Idag är nätet en självklarhet för alla, för barn, unga och vuxna. Det är en del av samhället, en plats där man kan inhämta kunskap, producera material, kommunicera och mycket, mycket mer. Användningen av sociala medier som till exempel Facebook, Instagram, Twitter och Bloggar är en naturlig del av mångas vardag. Därför är det viktigt att ha kunskap om hur man förhåller sig till nätet, vad som är okej att göra och hur man gör om något gått snett av någon anledning.

Som vuxen är det är viktigt att visa intresse för vad våra unga gör på nätet, fråga, samtala och be dem berätta och detta utan att fördöma. Bli inte arg, även om rädslan gör att du reagerar genom att bli arg. Risken finns då att du istället för att få förtroenden skrämmer bort och att man inte vågar vända sig till dig om något otrevligt inträffar.

Länkar till webbplatser med råd, tips, material och handledningar hittar du här.